• thelifeproject22@gmail.com
  • AGH w Krakowie

Cel projektu

Projekt skupia się na problemie zanieczyszczenia rtęcią w środowisku, co jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt. Poziomy rtęci w atmosferze i oceanach są obecnie nawet o 500% wyższe niż naturalne poziomy, zgodnie z dokumentem Europejskiej Agencji Środowiska „Rtęć w środowisku Europy – Priorytet dla działań europejskich i globalnych”.

Zagrożenie, jakie niesie ze sobą rtęć dla jednostek i ekosystemów, jest znaczące. Gdy parowanie rtęci dostanie się do otwartej przestrzeni, szybko przenika do otoczenia. To przyczynia się do degradacji środowiska i zanieczyszczenia. Gdy metaliczna rtęć dostanie się do zbiorników wodnych, bakterie obecne w mulu przekształcają ją w organiczną rtęć (metylo-rtęć). Jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach i gromadzi się w organizmach.

Drapieżne ryby, takie jak dorsz, rekiny i tuńczyk, posiadają organizmy o szczególnie wysokich poziomach metylo-rtęci (im wyżej w łańcuchu pokarmowym, tym większa zawartość rtęci). Obecnie jest 128 Sygnatariuszy i 135 Stron (państw, które ratyfikowały, zaakceptowały lub zatwierdziły Konwencję lub stworzyły plan przystąpienia do jej zasad i wymagań bez jej podpisywania).

Opis Projektu Projekt LIFE MERCURY-FREE porusza problem zanieczyszczenia środowiska rtęcią pochodzącą z wcześniej niedocenianych źródeł związanych z używaniem produktów zawierających rtęć na co dzień. Konsumenci nieprawidłowo postępują z tymi źródłami z powodu braku informacji i przyjaznych dla konsumentów metod utylizacji.

Ogólnym celem projektu jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spowodowanego obecnością rtęci w towarach konsumenckich używanych nieprawidłowo przez konsumentów. Zostanie to osiągnięte poprzez udzielanie wsparcia informacyjnego za pomocą platformy komunikacyjnej i współpracy, organizowanie rozległej kampanii informacyjnej i edukacyjnej, działań zmiany zachowań z wykorzystaniem podejścia do zagadnień behawioralnych oraz tworzenie społeczności miast wolnych od rtęci w obszarze docelowym.

Cztery miasta o podobnych cechach będą służyć jako miejsca testowe projektu: Łódź i Kraków w Polsce; Łódź i Iwano-Frankiwsk na Ukrainie (kraj, który jeszcze nie ratyfikował Konwencji z Minamaty); oraz Lwów i Iwano-Frankiwsk na Ukrainie. Miastami kontrolnymi i replikatorami początkowych wyników projektu będą trzy inne miasta: Larisa (Grecja), Évora (Portugalia) i Camerino (Włochy).

Wpływ Projektu Środowiskowy wpływ projektu będzie pozytywny, ponieważ główne działania są ukierunkowane na redukcję zanieczyszczeń środowiskowych przez Hg zawartego w artykułach gospodarstwa domowego. Podejście „Greenthink” zostanie wprowadzone we wszystkie procesy zarządzania projektem.

Celem projektu LIFE MERCURY-FREE jest zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska przez rtęć zawartą w towarach konsumenckich, które są niewłaściwie obsługiwane przez konsumentów, poprzez udzielanie wsparcia informacyjnego poprzez platformę komunikacyjną i współpracy, organizowanie szerokiej kampanii informacyjnej i edukacyjnej oraz działań zmiany zachowań, zastosowanie podejścia Behavioral Insights, budowanie zaufania wielu interesariuszy poprzez tworzenie społeczności miast wolnych od rtęci i stosowanie metodologii do wspólnego poszukiwania rozwiązania problemu.